2021. november 25-én tartották meg a Belügyi Érdekegyeztető Tanács ülését. A témák alább olvashatók.
BÉT MUNKAVÁLLALÓI OLDAL
Budapest
Tárgy: BÉT ülés
- november 25-én a Belügyi Érdekegyeztető Tanács ülése megtartásra került.
Helyszín: Belügyminisztérium, I. emeleti tárgyaló.
Időpont: 2021. november 25. 12:30 – 14:20.
Jelen vannak: Zsinka András személyügyi helyettes államtitkár,
Szőke Irma államtitkár asszony,
Kovácsné dr. Szekér Enikő főosztályvezető asszony,
Dr. Horváth Ádám István főosztály vezető úr,
Dr. Szebeni Andrea, BÉT titkár, RÁÉT koordinátor,
Belügyminisztériumban működő szakszervezetek tisztségviselői,
A munkáltatók képviselői.
Zsinka András a bevezetőjében tolmácsolta a jelenlévőknek Belügyminiszter Úr köszönetét és elismerését az egész rendvédelmi szektor (hivatásos, RIASZ-os, munkavállalói) állomány kimagasló munkavégzéséért.
Powell Pál napirend előtti hozzászólásában felhívta a figyelmet arra, hogy a Belügyminisztériummal és a munkáltatókkal nem folyik rendszeres, érdemi egyeztetés, amit a jelenlévő szakszervezetek képviselői megerősítettek.
Zsinka András válaszában kérte a munkáltatókat az egyeztetések betartására.
A megbeszélés első témája a 10%-os kiegészítő juttatás beépítése és megemelése:
- Zsinka András tájékoztatta a jelenlévőket, hogy 2022. január 01.-től a kiegészítő juttatás mértéke 21%- ra emelkedik és beépül a bérbe.
- A megemelésről szóló döntés a T/17283. Törvényjavaslatban található.
A második témában a RIASZ-os munkavállalók helyzetének áttekintése szerepelt:
- Zsinka András tájékoztatása szerint a T/17669. számú törvényjavaslatban a bérsávok alsó határát minimum a garantált bérminimum összegében 260.000.- forintban határozzák meg, valamint a felső bérsávokat 5 %-kal emelik.
- A szakszervezetek képviselői kiemelték, hogy nagy problémák adódnak amiatt, hogy az 5%-os emelés nincs törvényben rögzítve, így a munkáltatók eltérően értelmezik, valamint sok olyan munkavállaló van, aki egyáltalán nem, vagy alacsonyabb mértékben részesül az emelésből. Ismételten felhívtuk a figyelmet a RIASZ-os és a munkavállalók nehéz anyagi, egzisztenciális helyzetére.
A harmadik témában került megbeszélésre a Vízügyi dolgozók anyagi helyzete:
- A területet képviselő szakszervezeti vezető hozzászólásában elmondta, hogy a Vízügy területén dolgozó felsőfokú végzettségű szakemberek, sok évtizedes tapasztalattal a minimálbér környékén kapják a fizetésüket és a 2021. évre még nem kapták meg a teljes cafetéria keretüket, amely bruttó 200.000.- forint.
- Zsinka András válaszában ígéretet adott arra vonatkozóan, hogy a fennmaradó cafetéria összeg kifizetésre kerül a munkavállalók részére és a bérfejlesztés lehetőségét áttekintik.
A negyedik témában a rendvédelmi szolgálati juttatás „fegyverpénz” szerepelt:
- A hivatásos állomány azon tagjai részesülhetnek a juttatásból, akik 2021. december 01.-én állományban vannak.
- A 6 havi juttatást a 2021. december 31.-ei illetmény összegének figyelembevételével fogják fizetni mely tartalmazni fogja a 10 %-os kiegészítő juttatást is.
- Nem lesz felső összeghatár, kérdésre válaszolva elmondták, hogy a Gyesen lévők is megkapják, hiszen állományban vannak.
- A fegyverpénzt kizárólag a hivatásos állomány kapja, RIASZ-osok, munkavállalók, fegyveres biztonsági örök, a szakszervezeti javaslatok ellenére nem részesülnek a juttatásból.
- Kérdésre válaszolva elhangzott, hogy azok a kollégák, akik fizetésnélküli szabadságon vannak nem kaphatnak sem jutalmat, sem illetményt. A kifizetés időpontjára vonatkozóan, törvényjavaslatra hivatkozva, legkésőbb 2022. február 28-a lett meghatározva.
Az ötödik témában tájékoztatást kaptunk a tisztjelölteket érintő változásokkal kapcsolatosan.
A hatodik témában a lakhatási támogatás került szóba:
- A szakszervezetek felvetették, hogy kevés a lakhatási támogatásra adható keretösszeg, sok munkavállaló nem részesül a támogatásból.
A hetedik témában került sor a kötelező védőoltással kapcsolatos problémák megbeszélésére:
- Az szakszervezeti oldal kiemelte, hogy nem az oltás ellen foglalnak állást, hanem azoknak a kollégáknak az érdekeit képviselik, akik különböző okok miatt a kötelező oltást nem szándékoznak felvenni. Javasoltuk, hogy azok a kollégák, akik igazoltan átestek a fertőzésen, illetve védettséget igazoló antigéntesztet mutatnak be haladékot kapjanak az oltás felvételére. Javasoltuk továbbá, hogy november 30-át követően ismételten kerüljön sor a BÉT összehívására. Az időpont aztért fontos, mert a rendvédelmi szervek vezetőinek ezen időpontig kell felterjeszteni a Belügyminiszter Urhoz az oltással kapcsolatos javaslataikat. A felvetéseinkre nem érkezett érdemi válasz, azokra a kérdéseinkre sem melyek arra vonatkoztak, hogy az illetménynélküli szabadságra küldött kollégák TB járulékát fizetik-e, másodállás végezhető, szolgálati idő folyamatos marad, fegyverpénzre jogosultság hogyan alakul. A minisztérium képviselőjének álláspontja szerint a rendvédelemben dolgozóktól elvárható a felelősségteljes hozzáállás, az oltás felvétele.
Az érdekképviseleti oldal felvetette a pápalátogatás biztosításában részt vett állomány jutalmazásával kapcsolatos problémákat. Információink szerint a feladatot több napon ellátó kollégák nem kaptak elismerést, olyanok meg igen, akik csak 1 napon vettek részt a biztosításban.
Válaszában a munkáltatói oldal kiemelte, hogy 4808 fő kapott jutalmat és sajnálatukat fejezték ki a felmerült problémák miatt.
A szakszervezetek ismételten egységes álláspontként javasolták az illetményalap megemelését, a RIASZ-os és a munkavállalói állomány munkájának anyagi juttatásban történő elismerését.
Budapest, 2021. 11. 30.
Powell Pál s. k.
Munkavállalói Oldal Elnöke